ADPU-da Magistr Hazırlığı Yeni Mərhələdə: Say 1100-ü Ötəcək
ELAZ.İNFO xəbər verir ki, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində (ADPU) II tədris ili magistrantlarının təcrübə dövrünün başlamasına həsr olunmuş konfrans keçirilib. Tədbirdə universitetin magistratura pilləsindəki sürətli inkişaf və tətbiq edilən beynəlxalq standartlar diqqət mərkəzində olub.
ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov çıxışında magistratura səviyyəsi üzrə qəbul planının ardıcıl olaraq genişləndiyini vurğulayıb. Rektorun açıqladığı statistik rəqəmlər universitetin bu sahədəki artım tempini nümayiş etdirir: 2021-2022-ci tədris ili: ~700 magistrant 2024-cü il: 900+ magistrant 2025-2026-cı tədris ili (cari): 1012 magistrant Növbəti il proqnozu: 1100-dən çox magistrant
Rektor qeyd edib ki, cari tədris ilindən etibarən bütün ixtisaslaşmalar üzrə tamamilə yeni təhsil proqramları tətbiq olunur. Bu isə müasir əmək bazarının tələblərinə uyğun analitik düşüncəli kadrların hazırlanmasına yönəlib. 105 illik ənənəyə malik ADPU innovativ yanaşmaları ilə də seçilir. Universitet ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti ilə birgə ikili diplom proqramı həyata keçirir. İndiyədək proqramın 120-yə yaxın məzunu olub. Hazırda idarəetmə və liderlik ixtisasları (ikili diplom və SABAH proqramları daxil olmaqla) üzrə 429 nəfər təhsil alır ki, bu da ümumi magistrantların 42,4%-ni təşkil edir.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor, professor Asəf Zamanov II tədris ili üzrə 463 magistrantın təcrübələrə cəlb olunduğunu bildirib: 295 nəfər ənənəvi ixtisaslaşmalar; 95 nəfər MBA proqramı; 73 nəfər SABAH proqramı üzrə. Magistrantlar aprel ayına qədər elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji (ali məktəb müəllimi kimi sınaq dərsləri) və istehsalat (idarəetmə) təcrübələrində iştirak edəcəklər. Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Rəşad Sadıqov təcrübə müddətlərini açıqlayıb. Elmi-tədqiqat və idarəetmə təcrübələri fevral-aprel aylarını əhatə edəcək, elmi-pedaqoji təcrübə isə aprel ayında 4 həftə davam edəcək.