ELAZ.İNFO xəbər verir ki, Milli Məclisin deputatı Razi Nurullayev öz rəsmi sosial şəbəkə hesabında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin beynəlxalq müstəvidə erməni iştirakçıya verdiyi cavabı şərh edib. Deputat dövlət başçısının nümayiş etdirdiyi dəmir məntiqin onda böyük təəssürat yaratdığını vurğulayıb.
Tədbirdə erməni iştirakçı Prezidentə müraciət edərək, Azərbaycanın sülh müqaviləsi üçün Ermənistan Konstitusiyasının dəyişdirilməsini şərt qoymasını sual altına alıb. Eyni zamanda, o, Zəngəzur (TRIPP) dəhlizi əvəzinə İrəvanın “Sülh kəsişməsi” layihəsini alternativ kimi qabartmağa çalışıb.
Oxucuların marağını nəzərə alaraq bildiririk ki, dövlət başçısı həmin suala Azərbaycanın milli maraqlarını tam ehtiva edən bu kəskin arqumentlərlə cavab verib:
1.Hüquqi Tələb: Prezident xatırladıb ki, Ermənistanın müstəqillik bəyannaməsində və Konstitusiyasında Azərbaycana qarşı birbaşa ərazi iddiaları (Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi ilə bağlı) yer alır. Bu bəndlər ləğv edilmədən imzalanan hər hansı sülh müqaviləsi hüquqi cəhətdən yarımçıqdır və Ermənistanın növbəti hakimiyyətləri tərəfindən asanlıqla ləğv edilə bilər.
2.Dəhliz reallığı: “Sülh kəsişməsi” layihəsinin sadəcə bir kağız parçası olduğunu, real və beynəlxalq əhəmiyyətli marşrutun isə Zəngəzur dəhlizi olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan Ermənistandan imtiyaz deyil, 10 noyabr bəyanatı ilə üzərinə götürdüyü öhdəliyin yerinə yetirilməsini tələb edir.
Deputat Razi Nurullayev Prezidentin bu diplomatik gedişini belə qiymətləndirib: Prezidentin cavabı mükəmməl idi. O, erməni tərəfinin bütün manipulyasiyalarını darmadağın etdi. Bu cavab məni çox təsirləndirdi və çox təsirli bir an idi. Bir daha əmin olduq ki, dövlətimizin başçısı heç bir kənar təzyiqə baxmadan xalqın maraqlarını necə qətiyyətlə müdafiə edir.